Odpovědi na otázky při péči o osobu blízkou

Péče o osobu blízkou není jednoduchá, je náročná časově, psychicky a často i finančně. Zodpovíme všechny vaše dotazy, abychom vám v této situaci pomohli. Vysvětlíme si, kdo je to osoba blízká, jaké jsou vaše povinnosti jako pečující osoba. Povíme si vše o příspěvku na péči, kdo, kde a jak o příspěvek žádá, co je možné z příspěvku zaplatit. Jak je možné skloubit vaši práci s péčí; na co jako zaměstnanec máte nárok. A v neposlední řadě i jak péči o osobu blízkou ukončit.

Úvodem je důležité rozlišit, zda se jedná o krátkodobé ošetřování osoby blízké, nebo dlouhodobé. Pokud potřebujete pečovat o své dítě či osobu blízkou několik dní, pak se jedná o takzvané ošetřování člena rodiny, o kterém se vše dozvíte v článku Velký přehled o OČR, ošetřování člena rodiny.

Potřebujete-li vědět vše o tom, jak funguje dlouhodobá péče o osobu blízkou, pokračujte ve čtení.

Aktuální nabídka práce

Péče o osobu blízkou

Pojďme si nejprve říci, kdo je "osoba blízká" a kdo o ni může pečovat.

Osoba blízká je váš blízký příbuzný, tedy například:

  • manžel nebo manželka,
  • příbuzný v přímé linii,
  • dítě vlastní, osvojené i převzaté do trvalé péče,
  • manžel rodiče kteréhokoliv z manželů,
  • sourozenec,
  • zeť a snacha.

Pokud se budete starat o někoho z výše uvedených, není nutné uzavírat písemnou smlouvu o poskytování péče, stačí ústní dohoda.

Zákon myslí i na možnost, že se musíte postarat o osobu blízkou, která není vaším příbuzným, ale žije s vámi ve společné domácnosti. Pokud spolu prokazatelně trvale žijete a společně hradíte náklady na své potřeby a bydlení, nehraje příbuzenský vztah žádnou roli.

Péče o osobu blízkou - podmínky

Péče o blízkou osobu má své podmínky. Tyto podmínky jsou kontrolovány Úřadem práce, protože ten vyplácí příspěvky.

Podíváme se detailněji na to, o koho se můžete jako pečující osoba starat a jaké jsou vaše povinnosti.

O koho se můžete starat

Jako pečující osoba se můžete starat například o:

  • zdravé nezletilé děti před nástupem do předškolních zařízení,
  • chronicky nemocné děti a mladistvé, děti po úraze, děti jakéhokoli věku s vážným onemocněním,
  • děti, mladistvé a dospělé osoby se zdravotním postižením (jakýkoli druh handicapu),
  • partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobém vážném onemocnění,
  • seniorní rodiče a jiné rodinné příslušníky, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby,
  • děti i dospělé osoby v terminálních stádiích onemocnění.

Od pečující osoby se očekává, že kromě péče o osobu blízkou zajistí i chod domácnosti, úklid, nákupy, vaření, praní prádla a další nezbytné aktivity.

Povinnosti pečujících osob

Jako pečující osoba jste povinni především řádně pečovat.

Kontrolu pečujících osob provádějí krajské pobočky Úřadu práce. Pracovníci kontrolují zejména:

  • zda je pomoc poskytována osobně tím, kdo byl uveden v žádosti o příspěvek,
  • zda způsob poskytované pomoci a její rozsah odpovídá stanovenému stupni závislosti osoby blízké,
  • zda je pomoc zaměřena na základní životní potřeby, které podle výsledku posouzení stupně závislosti není osoba, o kterou je pečováno, schopna zvládat.

Příspěvek péče o osobu blízkou

Jedná se o sociální dávku, kterou stát poskytuje osobám, které se o sebe z důvodu nemoci, úrazu či jiných závažných zdravotních problémů nezvládají dlouhodobě starat, a jsou proto zcela odkázány na péči druhých.

Z toho vyplývá, že příspěvek na péči o osobu blízkou je vyplácen osobě, o kterou je pečováno. Nejedná se tedy o peníze, které za své služby získá ten, kdo péči zajišťuje. Z poskytnutého příspěvku se hradí pomoc, kterou postiženému zajišťuje osoba blízká, asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb, dětský domov nebo třeba speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.

Příspěvek na péči o osobu blízkou, kterému se někdy říká také pečovatelský příspěvek, řeší Úřad práce. Po obdržení žádosti jsou jeho pracovníci povinni posoudit zdravotní stav nemocné osoby a určit stupeň závislosti, kterému její potřeby odpovídají.

Příspěvek na péči se poskytuje ve čtyřech stupních závislosti:

I. Lehká závislost

II. Středně těžká závislost

III. Těžká závislost

IV. Úplná závislost

Nárok na příspěvek na péči má osoba, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (například nemoc či úraz) potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb, a to v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách. Další podmínkou pak je, že se musí jednat o osobu starší 1 roku.

Od 1.1.2021 je výše příspěvku dána pouze věkem a mírou závislosti osoby, o kterou je potřeba pečovat. To platí stejně pro dospělé u nezletilé pacienty.                

Aktuální výši příspěvku naleznete na stránkách Úřadu práce.

Kde a jak žádat o příspěvek na péči?

Formulář péče o osobu blízkou, žádost o příspěvek na péči, je potřeba podat na pobočce Úřadu práce, pod který spadá žadatel, tedy osoba, o kterou je potřeba pečovat, díky svému trvalému bydlišti. Na dané pobočce Úřadu práce jsou k dispozici i všechny formuláře, které je potřeba vyplnit. Na pobočce se následně vyplněné formuláře podávají. Formuláře jsou v dnešní době k dispozici i v elektronické podobě. Pro platné podání je nutné je odeslat s elektronickým podpisem žadatele nebo odesláním přes datovou schránku, k čemuž není nutné mít kvalifikovaný certifikát.

Vzhledem k zahlcenosti Úřadů práce trvá vyřízení žádosti i několik týdnů. Pokud vám bude příspěvek schválen, bude vyplacen i zpětně k datu žádosti.

Co je možné z příspěvku na péči hradit?

Již víme, že o příspěvek žádá osoba, která péči potřebuje. Může jej využít i na náhradu nákladů pro pečovatele. Samozřejmě z tohoto příspěvku může být uhrazen profesionální pečovatel, osobní asistent nebo některá ze služeb sociální péče. Je možná i kombinace, tedy příspěvek rozdělit mezi vás jako pečující osobu a například osobního asistenta.

Úřad práce může kontrolovat, jak je s příspěvkem nakládáno. A tyto kontroly občas probíhají.

Péče o osobu blízkou a zaměstnání

Chcete nebo musíte při péči o osobu blízkou i nadále docházet do zaměstnání? Pak máte ze zákona nárok na úpravu vaší pracovní doby.

Zákoník práce na péči o osobu blízkou pamatuje. Vy jako pečující osoba můžete požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud prokážete, že převážně sami dlouhodobě pečujete o osobu, která se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby v II., III. nebo  IV. stupni závislosti. Zaměstnavatel je povinen vaší žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Zákon nijak neomezuje váš příjem, můžete pracovat i na plný úvazek ve svém zaměstnání.

V případě, že se budete péči o osobu blízkou věnovat jako "hlavní pečující", stát vám za každý měsíc péče uhradí vaše zdravotní pojištění. Je nutné, abyste své pojišťovně do osmi dnů od vydání doložili přiznání příspěvku na péči, které vám vystaví Úřad práce na základě žádosti, kterou podala osoba, která péči potřebuje.

Současně se vám doba péče započítá do důchodového pojištění. Po ukončení péče můžete na Úřadu práce požádat o podporu v nezaměstnanosti.

Je možná kombinace péče o osobu blízkou a dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, pokud budete péči zvládat.

Péče o osobu blízkou a OSVČ lze také skloubit. Pokud jste hlavní pečující osobou a současně pracujete jako OSVČ, bude se vaše samostatná výdělečná činnost považovat za takzvanou "vedlejší samostatnou výdělečnou činnost".  

Péče o osobu blízkou a evidence na Úřadu práce

Vy jako pečující osoba se na Úřadu práce evidovat musíte jako pečující osoba. K tomu stačí, aby vás osoba, o kterou pečujete, ve formuláři uvedla jako pečující osobu. Následně můžete využívat výhody pečující osoby.

Pozor, nepleťte si s evidencí uchazeče o zaměstnání na Úřadě práce.

Péče o osobu blízkou a daně

Podle zákona o životním a existenčním minimu a zákona o dani z příjmu se příspěvek na péči nepovažuje za příjem, a to jak v případě samotného příjemce příspěvku, tak i v případě pečující osoby.

Ukončení péče o osobu blízkou

Po skončení péče o osobu blízkou se musíte nejpozději do dvou let od skončení péče obrátit na Okresní správu sociálního zabezpečení, která vydá rozhodnutí o době a rozsahu péče, kterou jste poskytovali. Toto rozhodnutí je důležité pro započítání doby péče do vašeho důchodového pojištění.

Aktuální nabídka práce

Výpověď z důvodu péče o osobu blízkou - vzor

Pokud nemůžete již nadále pracovat a současně se starat o osobu blízkou, můžete pracovní poměr se svým zaměstnavatelem ukončit.

Abychom vaši tíživou situaci usnadnili, připravili jsme pro vás výpověď z důvodu péče o osobu blízkou vzor.

Pokud se se zaměstnavatelem domluvíte na dřívějším termínu skončení vašeho pracovního poměru, tedy podepíšete dohodu o skončení pracovního poměru podle § 49 Zákoníku práce, trvejte na tom, aby i v dohodě byl uveden výpovědní důvod. Tedy, že k ukončení pracovního poměru dochází z důvodu nutné péče o osobu blízkou. Důvodem je, že Úřad práce vám nebude krátit případnou podporu v nezaměstnanosti, ale budete mít nárok na podporu v řádné výši, protože vás k ukončení vedly vážné důvody.

Zaměstnavatel je povinen podle zákoníku práce vám vyjít vstříc co se týká úpravy pracovní doby, pokud prokážete, že samostatně pečujete o osobu, která se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, ve stupni III nebo stupni IV. Musí vám vyhovět, pokud požádáte, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Pokud tomuto nebrání provozní důvody. 

Je nutné se zaměstnavatelem komunikovat, situaci mu vysvětlit a požádat o zkrácený úvazek či neplacené volno. Připomínáme, že zaměstnavatel má možnost vaší žádosti nevyhovět a následně byste jednali o skončení pracovního poměru.

 

Publikováno 3. srpna 2022

Autor: Martina Suchá
15 let zkušeností jako HR Business Partner v nadnárodních společnostech, kde poskytuje HR poradenství v oblasti pracovního práva, vedení a rozvoje zaměstnanců, employee relations, a dalších HR oblastech.
Odpovědi na otázky při péči o osobu blízkou

Hledáte práci či brigádu?

Podívejte se na aktuální inzeráty práce či brigád.

Hledáte zaměstnance?

Vyzkoušejte efektivní inzerci s JenPráce.cz.

Další rozhovory a články z poradny JenPráce.cz

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Dvě zaměstnání současně - daně, nemocenská

Chcete si přivydělat a máte dvě zaměstnání? Můžete mít ke své pracovní smlouvě uzavřenou dohodu u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud práce na dohodu bude jiná než ta, kterou děláte na základě pracovní smlouvy. Nebo můžete mít zaměstnavatele dva…
Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Co dělat, když zaměstnanec nepřišel do práce

Zjistěte, kdy je absence zaměstnance považována za neomluvenou, jak správně má zaměstnanec svou nepřítomnost v práci omlouvat a jaké kroky zaměstnavatel může uskutečnit.
Ideální práce při rodičovské dovolené

Ideální práce při rodičovské dovolené

Zjistěte, jaký můžete mít přivýdělek na rodičovské dovolené, aniž byste ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Pomůžeme vám rozhodnout se, jestli je lepší dohoda nebo OSVČ. O rodičovský příspěvek při zaměstnání nemůžete přijít, pokud splníte…
Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Proč mít výstupní list zaměstnance + vzor

Výstupní list ze zaměstnání nepatří mezi povinné dokumenty, ale pro ochranu zaměstnavatele i zaměstnance jej doporučujeme připravit pro každého zaměstnance, kterému končí pracovní poměr ve vaší společnosti. Ukážeme vám, jak vypadá výstupní list ze…
Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Pracovní oděv a povinnosti zaměstnavatele

Dozvíte se, co to je pracovní oděv, kdy jej zaměstnavatel zaměstnanci plně hradí a jaké jsou základní povinnosti zaměstnavatele. Zjistíte, kdy a kdo má nárok na pracovní oděv a také na pracovní obuv.
Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Jak zajistíte prodloužení pracovní smlouvy

Povíme vám vše k tématu “pracovní smlouva na dobu určitou a prodloužení”. Zjistíte, jaké máte možnosti, když se blíží konec vašeho pracovního poměru, kolikrát může zaměstnavatel využít možnost opakovaného prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou…
TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

TOP 10 podcastů v HR co stojí za to poslouchat

Seznamte se s naším výběrem TOP 10 podcastů zaměřených na lidské zdroje. Ať už jste v oboru HR dlouholetým profesionálem nebo jen hledáte aktuální informace a trendy, tyto podcasty vám nabídnou širokou škálu témat a poznatků. Získejte přehled o tom…
Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář - její role a význam

Česká tisková kancelář (ČTK), stojící jako maják nezávislého zpravodajství, je veřejnoprávní zpravodajská agentura v České republice. Tento článek vás provede jejím unikátním obchodním modelem, který nepotřebuje státní dotace, a objasní, jak ČTK…
Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Novinářské syndikáty a asociace - na koho se obrátit při sdílení pracovních témat

Pokud potřebujete sdílet pracovní témata s veřejností, jako jsou zajímavá data nebo stížnosti na bezpráví, je dobré mít kontakty na přední profesní novinářské organizace. Ty vám mohou pomoci získat pozornost pro vaše záležitosti. V našem článku…
Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Jak správně napsat pracovní řád + vzor zdarma

Specifickou interní směrnicí zaměstnavatele je pracovní řád, který zaměstnancům upřesňuje jejich povinnosti. Každá společnost by měla mít svůj pracovní řád, se kterým všechny své zaměstnance seznámí. Proto jsme pro vás připravili kompletní pracovní…
Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Inspekce práce - jak probíhá kontrola

Státní úřad inspekce práce provádí pravidelné plánované kontroly i kontroly na základě podnětů od zaměstnanců, aby zjistil, jaký je skutečný stav v prověřované oblasti, a v případě zjištění nějakého pochybení má pravomoc nařídit zaměstnavateli…
Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Poznejte povinnosti vašeho zaměstnavatele

Znáte základní povinnosti zaměstnavatele? Ukážeme vám, co je povinností vašeho zaměstnavatele před zahájením vašeho pracovního poměru, v průběhu a při skončení pracovního poměru.

Podívejte se i na naše pracovní nabídky:

  • Hradec nad Moravicí
  • BRANO a.s.
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 6. března
  • Horažďovice
  • Nemocnice následné péče LDN Horažďovice…
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 10. ledna
  • Malá Hraštice
  • PECU Stáňa s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 1. března
  • Hořovice
  • SANELIA Beroun s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 9. ledna
  • Bílina
  • G&N METALL s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 26. února
  • Český Těšín
  • LEVNÉ DÍLY IHNED s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 8. března
  • Střítež, Třebíč
  • DOMY D.N.E.S. s.r.o.
  • Plný úvazek
Zveřejněno: 6. ledna
  • Čistá u Horek
  • SETTER, a.s.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 26. února
  • Písek, Frýdek-Místek
  • IEG Agency s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 5. ledna
  • Liberec
  • BENTELER Business Services CZ s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 15. března
  • Ostrava
  • SvarExpert s.r.o.
  • Plný úvazek
  • Vhodné pro cizince
Zveřejněno: 24. ledna

Pracovní portál JenPráce.cz provozuje Coweo

© 2016–2024 Coweo Technologies s.r.o., všechna práva vyhrazena